Rodzaje regałów magazynowych

Do składowania różnorodnych towarów wykorzystuje się specjalne wyposażenie, dzięki któremu można zaoszczędzić miejsce i zyskać wygodny dostęp do przechowywanych zapasów. Powszechnie stosowane są różne rodzaje regałów magazynowych, co umożliwia wybór rozwiązania odpowiadającego konkretnym wymaganiom i specyfice miejsca, w którym będzie używany. Główny podział uwzględnia modele paletowe, antresolowe, wspornikowe i półkowe – przyjrzyjmy się więc bliżej charakterystyce wymienionych wariantów.

Jakie są najpowszechniejsze rodzaje regałów magazynowych?

Jeśli chodzi o podział wyposażenia, jednym z najczęściej spotykanych rodzajów są modele paletowe – jak wskazuje nazwa, służą do składowania towarów na paletach. Takie regały cechują się ramową konstrukcją i zwiększonym poziomem wytrzymałości, dzięki czemu nadają się do przechowywania nawet dużych i ciężkich ładunków. Powstają z komponentów o większym przekroju i grubości – w efekcie wzrasta ich masa, ale są też bardziej wytrzymałe.

Podział regałów magazynowych uwzględnia też warianty antresolowe. Dzięki nim można optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i w przemyślany sposób zorganizować system przechowywania towarów za sprawą dodatkowych poziomów. Wyposażenie antresolowe stanowi dobry wybór w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na powierzchnię magazynową – eliminuje potrzebę rozbudowy obiektu, w którym składowane są ładunki.

Pozostałe rodzaje regałów magazynowych – półkowe i wspornikowe

Omawiając podział regałów, nie można pominąć modeli półkowych. Ten rodzaj wyposażenia magazynowego jest dosyć popularny – wykorzystuje się go głównie do składowania niewielkich ładunków o niskiej wadze. Zazwyczaj są obsługiwane ręcznie lub z użyciem specjalnych urządzeń. Ich cechą charakterystyczną jest konstrukcja ramowa złożona z dwóch ram połączonych poziomymi blachami z wypełnieniem – może być to płyta drewnopodobna lub blaszany panel.

W podstawowym podziale wyposażenia magazynowego wyróżnia się także regały wspornikowe. Tego rodzaju modele wyróżniają się konstrukcją złożoną z pojedynczych słupów i poziomych wsporników – nie posiadają więc przednich słupów nośnych. Najczęściej wykorzystywane są w przemyśle drzewnym i metalurgicznym.

Zadzwoń / Call / Kontakte