Statyczne a dynamiczne regały paletowe

Podczas projektowania przestrzeni magazynowej jedną z najważniejszych decyzji jest wybór systemu przechowywania towarów. Odpowiednie regały paletowe statyczne lub dynamiczne zapewnią bowiem efektywność operacyjną i zwiększą produktywności procesów logistycznych. Na jakie rozwiązania w tym zakresie najlepiej postawić? Podpowiadamy!

Regały paletowe – kluczowe wyposażenie magazynów

Trudno jest wyobrazić sobie przestrzeń magazynową bez odpowiedniego wyposażenia. Obecnie najpopularniejszymi stosowanymi w logistyce regałami paletowymi są modele statyczne oraz dynamiczne. Te pierwsze to najpopularniejsza forma przechowywania towarów. Są to konstrukcje stacjonarne, w których palety umieszcza się na półkach w sposób zorganizowany. Zazwyczaj dostępne są one z jednej strony, a swoją popularność zawdzięczają prostocie, niskim kosztom inwestycyjnym oraz łatwości w dostosowaniu do różnych wymiarów towarów. Modele statyczne to idealne rozwiązanie dla magazynów, gdzie częsta zmiana konfiguracji wyposażenia nie jest wymagana, za to występuje wysoka rotacja produktów lub wymagane jest selektywne kompletowanie zamówień.

Dynamiczne regały paletowe to zaawansowane systemy, które pozwalają na automatyczne przemieszczanie towarów w kierunku punktu załadunku. Zwykle składają się z nachylonych torów rolkowych lub pochylni, które wykorzystują grawitację, aby przesuwać palety w stronę operatora. Ten typ regałów jest idealny dla magazynów z dużym obiegiem towarów, gdzie priorytetem jest szybkość wydawania i odbierania ładunków. Wariant dynamiczny zmniejsza czas potrzebny na obsługę zamówień i pomaga w utrzymaniu ciągłego przepływu produktów.

Statyczne czy dynamiczne – najlepsze regały magazynowe

Wybierając odpowiedni system przechowywania, należy rozważyć zarówno bieżące, jak i przyszłe potrzeby operacyjne przedsiębiorstwa, a także jego możliwości finansowe. Wybór między regałami paletowymi statycznymi a dynamicznymi zależy od specyfiki działalności magazynowej, rodzaju przechowywanych towarów czy oczekiwanej szybkości przepływu produktów. Dlatego przed złożeniem zamówienia warto przeanalizować atuty obu tych opcji i wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w danej firmie.

Zadzwoń / Call / Kontakte